Rodzaje farb

87033_6bf980b82eebb11aa5a5778eac9c5aaa2147564d_390_220_2 Każde mieszkanie wymaga od czasu do czasu remontu. Na generalne przemiany decyduje się jednak niewielu z nas. Wszystko jest wynikiem wysokich kosztów, które trzeba w związku z tym ponieść. Najprostszym sposobem na odświeżenie mieszkania jest pomalowanie ścian. To prace proste, które nie wymagają ani specjalnych umiejętności, ani wielkich nakładów finansowych. Trzeba jednak wiedzieć, że obecnie w sklepach znaleźć można ogromny wybór farb ściennych. Różnią się one składem, zastosowaniem i posiadanymi właściwościami. Aby farba naprawdę dobrze się sprawdziła, musi być odpowiednio dobrana. Poniżej  na remontmieszkaniawarszawa.pl przedstawiamy charakterystykę podstawowych rodzajów farb ściennych dostępnych obecnie w sklepach budowlanych.

Jakie rodzaje farb proponują dzisiaj producenci?

Obecnie na sklepowych półkach znaleźć można farby:
-winylowe;
-akrylowe;
-lateksowe;
-akrylowo – lateksowe;
-ceramiczne.

Farby winylowedobor-farby-do-wnetrz_1308834

Zalicza się je do farb emulsyjnych. Ich największymi zaletami są doskonałe właściwości kryjące oraz bardzo duża trwałość. Idealnie sprawdzają się na różnych podłożach. Można malować nimi otynkowane ściany, drewno, jak i popularne obecnie płyty gipsowo – kartonowe, które powszechnie wykorzystywane są podczas rozmaitych remontów. Farby tego rodzaju niezwykle łatwo się rozprowadzają, co sprawia, że malowanie z ich pomocą jest banalnie proste. Czas schnięcia w ich przypadku również nie jest zbyt długi, co usprawnia remont. Rozcieńczalnikiem farb tego rodzaju jest zwykła woda. To właśnie z tego powodu nie należy obawiać się korzystania z nich. Nie wydzielają one żadnych substancji, które mogą być szkodliwe dla organizmu. Plusem farb winylowych jest to, że dostępne są w wersji:
-błyszczącej;
-matowej;
-półmatowej.

dom-i-wnetrze-1-650x366Farby akrylowe

To kolejne farby wodne, czyli takie, które są bezpieczne dla zdrowia. Ich używanie nie wiąże się z wydzielaniem szkodliwych dla organizmu substancji. Obecnie to właśnie farby akrylowe uważane są za najbardziej popularne. Sięga po nie zdecydowanie najwięcej osób decydujących się na remont mieszkania. Plusem farb akrylowych jest to, że ich kolory są bardzo trwałe, a jednocześnie mocno nasycone. Tworzą one lśniącą powłokę, która prezentuje się naprawdę bardzo dobrze. Farby akrylowe wysychają bardzo szybko, co również jest ich niewątpliwym plusem. Przyspiesza to bowiem prace remontowe. Na uwagę zasługuje fakt, że powłoka utworzona przez farby akrylowe nie niszczeje pod wpływem promieni słonecznych.

Farby lateksowe

Są one odmianą farb akrylowych. Różni je jedynie większa ilość żywicy. Powłoka tworzona przez farb lateksowe jest bardzo elastyczna. Jednocześnie wyjątkowo silnie kryje, co sprawia, że sprawdza się doskonale w przypadku mocno zabrudzonych ścian. Niewątpliwym plusem farb lateksowych jest to, że pozwalają one oddychać ścianom, które zostały nimi pomalowanie. Farby lateksowe poleca się zwłaszcza rodzinom z małymi dziećmi. Można je bowiem szorować, co pozwala na usunięcie nawet naprawdę silnych zabrudzeń.

Farby akrylowo – lateksowe

To połączenie farb akrylowych i lateksowych. Cechuje je bardzo duża przepuszczalność powietrza, co sprawia, że ściany mogą oddychać. Jednocześnie utworzona z nich powłoka jest naprawdę elastyczna. Można ją również szorować, co sprawia, że farby tego rodzaju sprawdzają się w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Nawet po naprawdę silnym szorowaniu powłoka nie ulega uszkodzeniom.

Farby ceramiczne

To prawdziwy hit, który na rynku pojawił się stosunkowo niedawno. Stanowią one połączenie farb lateksowych z mikrokuleczkami ceramicznymi. I to właśnie ich dodatek sprawia, że farby ceramiczne mają tak niezwykłe właściwości. Farby ceramiczne zapewniają perfekcyjnie gładką powierzchnię, która jest wyjątkowo cienka. Tak cienkiej, a jednocześnie gładkiej powierzchni nie zapewni żaden inny rodzaj farby. Takie właściwości sprawiają, że farby ceramiczne nie pochłaniają zarówno kurzu, jak i innego rodzaju brudu. Farby te są jednocześnie bardzo odporne na szorowanie. Sprawdzą się w domach z małymi dziećmi, które chętnie traktują ściany jak kartki, po których można malować. Co ważne, do mycia tych farb można używać nie tylko wody, ale również naprawdę silnych detergentów. Powłoka utworzona przez farbę nie ulegnie uszkodzeniu. Takich farb można użyć do malowania nawet tej powierzchni, która pokryta jest nierównościami. Po pomalowaniu nie będą one widoczne.

Na jakich producentów postawić?

W sklepach z artykułami budowlanymi znaleźć można farby od różnych producentów. Różnią się one ceną, ale również jakością. Bez wątpienia nie warto decydować się na najtańsze farby, jeśli zależy nam na uzyskaniu trwałej powłoki, która będzie prezentowała się naprawdę bardzo dobrze. Nie oznacza to, że trzeba od razu wybierać farby z górnej półki cenowej. Dość dobrze sprawdzają się te, których ceny można określić jako przeciętne.
Dobrze wybrana farba to gwarancja idealnie pomalowanej ściany. Musi o tym pamiętać każdy, kto chce stosunkowo niewielkim nakładem pieniędzy odnowić mieszkanie. Na szczęście dzisiaj wybór farb jest ogromny, co sprawia, że każdy znajdzie farbę odpowiednią do ścian znajdujących się w danym mieszkaniu.